Vlastnosti

Značka scaneru

Lasergraphic – ScanStation

Vstupní formáty filmů

35mm, 16mm, Super 16mm, 28mm, 17.5mm, 9.5mm, 8mm, Super 8mm

Výstupní rozlišení a formáty

5,5K, 5K, 4K, 2K HD, SD
formáty: ProRes 4444XQ, 422 HQ, DPX, TIFF a další -> …. H264, H265

Technologie „pinless scanning“

U klasických scanerů se při snímání filmového políčka používají jisticí kolíčky: Když se filmové okénko zastaví ke sejmutí, do perforačních otvorů se zasunou jisticí kolíčky a film adjustují do přesné pozice. Je-li však film smrštěný či pokroucený, mění se rozteč mezi perforačními otvory, která pak neodpovídá fixnímu nastavení jisticích kolíčků. Výsledkem snímání je neklid obrazu a především nebezpečí poškození perforačních otvorů.

Moderní filmové scanery používají k zajištění obrazu tzv. optické jisticí kolíčky. Světelný paprsek proměřuje každé filmové políčko s přesahem až k perforaci. Pak digitálně usazuje sejmutý obraz do správné pozice. Výsledkem je naprostý klid obrazu, navzdory pokroucení či poškození.

Třebaže je snímání obrazu dosaženo optickou registrací perforačních otvorů, je technologie imunní při snímání filmů s již poškozenou nebo i chybějící perforací. Dokáže ignorovat výpadek až 15 perforačních otvorů. Rovněž lehce překonává případné slepky.

Technologie pinless scanning je zásadní výhodou pro straší filmy, u kterých dochází stářím ke změně rozměrů smrštěním a pokroucením. Další výhodou je ochrana křehké perforace před dalším poškozením. Technologie pochopitelně nepotlačí neklid obrazu, který vznikl již při natočení filmu.

Zdroj světla

Scanery nového typu disponují ke snímání filmového políčka zábleskem nízkotepelného rozptýleného RGB LED světla.

Problém nečistot

Difuzní světlo redukuje na emulzní straně filmu jemné škrábance, otisky prstů, a to bez změkčení nebo rozmazání obrazu. Naproti tomu klasický úzký zdroj světla tato poškození při snímání „prokopíruje“, protože se na hraně poškození světlo vychyluje. Rozptýlené světlo naopak poškození „ignoruje“, neboť nahradí vychýlené paprsky jinými.

Problém ostrosti

Starší zprohýbané filmy ve snímacím poli „utíkají“ z ostrosti. Scanery nového typu, které využívají silného zábleskového světla, však zvětšují hloubku ostrosti. Ta pak umožňuje i lepší zpracování pokrouceného a zvlněného filmu. Hloubkou ostrosti je také dosaženo větší tolerance vůči slepkám, kdy jsou proostřená i políčka kolem slepky.

Zdroj úzkého světla a rozptýlené světlo

Vlastnosti

Ochrana starých a poškozených filmů

Scaner nového typu je zvláště ohleduplný ke snímání starších filmů:

  • chladné LED světlo chrání film před tepelným poškozením
  • silný záblesk světla zvětšuje hloubku ostrosti a umožňuje zpracování zvlněných a pokroucených filmů
  • difuzní světlo koriguje povrchové nečistoty a škrábance
  • technologie „pinless scanning“ chrání křehkou perforaci a zajišťuje výsledný klid obrazu

Poškozený film

Čtečka zvukové stopy

Scanner je pro 16mm a 35mm optický záznam zvuku vybaven optickou digitální čtečkou. Ta je technologicky výrazně pokročilejší než klasická optická čtečka s analogovým budičem. Digitální čtečka pracuje na podobném principu jako digitální snímání obrazu. Tedy že při scanu obrazového políčka je odděleně sejmuta i zvuková stopa, která je pak následně digitálně „sesazena“ dohromady. Tímto způsobem sejmutý optický zvukový záznam je maximálně věrný předloze.

Pro magnetický zvukový záznam u 16 mm je scaner vybaven je čtečkou magnetické stopy.

HDR scan

Princip HDR scanu (High Dynamic Range) spočívá ve dvojím osvitu/sejmutí jednoho filmového políčka. Tato technologie umožňuje dosáhnout vyšší dynamicky rozsah, tedy co nejlepší prokreslení světel a stínů. HDR je přínosem v okamžiku kdy je potřeba získat maximum obrazové informace z příliš tmavých, nebo přesvětlených scén.© copyright 2021 PRAGAFILM – Všechna práva vyhrazena

Webdesign FIREMNIWEB.CZ